$400 dollars an ounce?

400$ for an oz.? Holy crap! A pinster better get 4 or more buzzed at that price!

$100 during harvest time, 150-200 most times, 200 just before harvest. Hydro and hybrids has stabilized prices. No real shortages just before a fall harvest.

250 for the most debilitating wheelchair weed maybe. Better taste good!

Medical marijuana can go for that. But has only recently equalled what the amateur/pros/hippies/bikers grow.
 
That is a bit steep...I'm guessing you live in a state still at war with the devils weed?

A ounce used to cost about $400 here,when a quarter was $120. But now a quarter is $70 or $80,so you can get a O for $270 to $300
 
No wonder Canada is a hippy lefty country! Can't afford to be a pot head hippy in the states.
 
At least 18 states and the District of Columbia[1] have enacted legislation that allow for access to medical marijuana, either through home cultivation or through dispensaries, as of August 2012. Medical marijuana is sold in a variety of forms and can be smoked, vaporized, eaten or used in drinks.

Typical costs:

The cost of marijuana buds can vary based on quality and the location of the purchase. Typically, a gram of buds can cost $5-$20; an eighth (3.5 grams) costs $20-$60; and an ounce can cost $200-$400.
Medical marijuana can be sold in concentrated forms[2] including hash products, oils and waxes made with higher levels of THC. Concentrates are typically more potent than buds. Concentrates are typically sold in half-gram and gram quantities and generally cost $20-$60 per gram.
Edible marijuana products can help patients who cannot or prefer not to smoke. Edible products are not restricted to brownies and other baked goods. Pizzas, burritos, and even ice cream recipes can be made with medical marijuana-laced ingredients. Prices for edible products usually are based on dosages, which should be labeled on the package. Expect to pay about $2-$5 per dose for edible medical marijuana items.
Tinctures[3] -- concentrated liquid medical marijuana -- are typically sold in one-ounce bottles, capped with a dropper. Tinctures are often used in cooking and benefit patients who prefer to not smoke. Tinctures can also be mixed with alcoholic beverages. Tincture bottles sell for $15-$50, depending on strength.

SWEET
 
Used to grow wild in a ditch beside the 10th concession just outside Strathroy. Ditch weed. Couldn't get a fly high.
 
Back
Top