CandiCame
Rocket Grunt
- Joined
- Apr 12, 2011
- Posts
- 26,765
I slaughter a lot of my own meat, so my food budget goes more on things like flour, sugar, spices, etc.
I don't do pre-made mixes, so pretty much everything is made from scratch.
And I have a vege garden that provides a lot as well.
If it was just me living alone, I could probably get by on about $150 a month also, especially now I'm juicing so much.
Then how the fuck are you going through $130 a week? You shouldn't have to buy that much.
You can buy food seeds on foodstamps to.