Romania!

Buna Thezar!
Ei bine, am invatat mai ales aicea la facultate (aici = Germania), dar am si studiat un semestru la Bucuresti)... Dar inca trebuie sa invat mai mult, mai ales acuma - in anul acesta am vorbit mai des spaniola decat romana, si adica am uitat mult...
 
Buna,

Chiar ma intebam daca este un Romanian thread aici. Si ma bucur ca este!
Sper sa-l descopere mai multi romani.
 
Munachi said:
Buna Thezar!
Ei bine, am invatat mai ales aicea la facultate (aici = Germania), dar am si studiat un semestru la Bucuresti)... Dar inca trebuie sa invat mai mult, mai ales acuma - in anul acesta am vorbit mai des spaniola decat romana, si adica am uitat mult...


Milioane de felicitari pt cum vorbesti (scrii...) Romana!
Eu invat relativ greu limbi straine si in consecinta sunt uimit cat de usor este pt unele persoane.
Cu ce ocazie ai invatat Romana in facultate?
Aici unde locuiesc se vorbeste foarta multa Spaniola si incerc sa o invat incet, incet... prea incet, dupa parerea mea...
 
Buna Special Guy! Bine ai venit!

Am fost si eu o data la Albuquerque, dar doar o noapte (in drumul din Oklahoma spre Arizona), asa ca de fapt nu prea cunosc orasul...

Mersi pt compliment :rose:

Am decis sa invat romana la facultate pt ca vroiam sa mai invat o limba latina... La scoale am avut clase de franceze, dar nu prea m-a placut, si vorbesc spaniola. Italiana nu ma intereseaza asa de mult, si portugheza tot face parte din studii mei, asa ca m-am decis sa invat si limba romana...

Noroc cu limba spaniola! Daca vrei sa practici poti sa scrii si in forumul spaniol aici pe lit.
 
Munachi said:
Buna Special Guy! Bine ai venit!

Am fost si eu o data la Albuquerque, dar doar o noapte (in drumul din Oklahoma spre Arizona), asa ca de fapt nu prea cunosc orasul...

Mersi pt compliment :rose:

Am decis sa invat romana la facultate pt ca vroiam sa mai invat o limba latina... La scoale am avut clase de franceze, dar nu prea m-a placut, si vorbesc spaniola. Italiana nu ma intereseaza asa de mult, si portugheza tot face parte din studii mei, asa ca m-am decis sa invat si limba romana...

Noroc cu limba spaniola! Daca vrei sa practici poti sa scrii si in forumul spaniol aici pe lit.

Albuquerque e un oras foarte interesant. Imi place mult aici, cu toate ca sunt in mijlocul desertului si eu sunt innebunit dupa ocean...
Spaniola mea nu este indeajuns de buna sa pot scrie in forum.
Da-mi de stire cand mai treci prin Albuquerque
 
Sigur, daca ma mai duc acolo... dar aceasta data ca am fost acolo a fost acum 8 ani... si ultima data ca am fost in state a fost acum trei ani...

de cat timp esti acolo? si esti acolo pt munca, studii, altceva?
 
Munachi said:
Sigur, daca ma mai duc acolo... dar aceasta data ca am fost acolo a fost acum 8 ani... si ultima data ca am fost in state a fost acum trei ani...

de cat timp esti acolo? si esti acolo pt munca, studii, altceva?

Sunt aici cam de 5 ani.
Aici traiesc.
Tu unde locuiesti acum?
 
Locuiesc la Berlin... Sunt de aici, sau de aproape de aici... am trait in mai multe locuri dar intotdeauna a fost pentru un timp scurt, adica de exemplu sase luni, in cadrul studiilor etc.
 
Munachi said:
Locuiesc la Berlin... Sunt de aici, sau de aproape de aici... am trait in mai multe locuri dar intotdeauna a fost pentru un timp scurt, adica de exemplu sase luni, in cadrul studiilor etc.


Sunt un pic uimit cat de putini Romani sunt aici. Ma asteptam sa fie un thread destul de activ...
Tu cunosti multi Romani?
Ai vizitat Romania?
 
au fost si alti, dar majoritatea vine, scrie aici pt cateva zile, si dupa asta nu mai vine. daca toti ar sta si ar reveni, atunci ar fi mult mai activ acest thread...

aici la berlin cunosc cativa romani, dar acum nu prea am contact cu ei pt ca nu am fost aicea pt cateva luni. dar o sa le scriu un mail...

da, am fost in romania de mai multe ori, timpul cel mai lung a fost cinci luni cand am studiat la bucuresti cu programul sokrates/erasmus...

ei bine, trebuie sa ma duc sa dorm... e foarte tarziu... noapte buna...
 
buna thezar - nu, nu am invatat limba romana in doar 5 luni. asta ar fi imposibil. am stat 5 luni la bucuresti, dar am avut cursuri de limba romana inainte, aici la facultate... am inceput sa invat in anul 2000.
 
ce sa mai zic? felicitari. vorbesti exact ca un nativ. nu mi-as fi dat seama ca esti straina. ti s-a parut grea, sau tu esti oricum foarte talentata la limbi straine si ti-a venit usor?
a, si cum de scrii pe forumul literotica? ceva interese mai speciale? :) :rolleyes:
 
multumesc :eek: :rose:

Ei bine, stiam spaniola cand am inceput sa invat romana, si cred ca asta mi-a fost de ajutor...

Cat despre literotica - ei bine, ceea despre ce se vorbeste aici este de interes pt toate fiinte umane, nu-i asa? Eu am ajuns aici mai intai citind povestiri pe lit, si dupa am descoperit si forumul... Si tu?
 
eu sunt viu, si sunt aici, dar aici pt mine e altundeva decat pt tine...
 
Sunt aşa puţini români pe aici? Sau le e ruşine să scrie? Că doar nu vreţi să mă faceţi să cred că românii sunt mai puţin perverşi decât alţii şi nu intră pe astfel de situri.

Hai să mai înviorăm şi noi puţin topicu, poate ne facem prieteni noi chiar de la noi din ţară, nu din Arizona, Texas sau Florida.

Eu am 26 de ani, ultima dată când mi-am verificat sexul eram băiat şi sunt student în ultimul an la Informatică.

Voi?
 
Munachi said:
eu sunt viu, si sunt aici, dar aici pt mine e altundeva decat pt tine...

Când mai vii pe la noi prin ţară, poate dai şi tu un semn. Mai ales că acuma suntem şi colegi în UE. :)
 
mr_D said:
Când mai vii pe la noi prin ţară, poate dai şi tu un semn. Mai ales că acuma suntem şi colegi în UE. :)
Buna mr. D.! Frumos sa mai vad pe cineva aicea, topicu asta era cam linistit pana acum. Am vrut sa ma duc in Romania anul acesta, dar acuma parca am decis sa ma duc in Spania - dar cu o prietena din Romania...

O sa vedam, ar trebui sa fie mai multi romani aicea, nu stiu unde s-au ascuns...
 
Munachi said:
multumesc :eek: :rose:

Ei bine, stiam spaniola cand am inceput sa invat romana, si cred ca asta mi-a fost de ajutor...

Cat despre literotica - ei bine, ceea despre ce se vorbeste aici este de interes pt toate fiinte umane, nu-i asa? Eu am ajuns aici mai intai citind povestiri pe lit, si dupa am descoperit si forumul... Si tu?
salut din nou, dupa o lunga perioada!
ei bine, ce coincidenta, :). Si pe mine ma intereseaza subiectul, chiar in mod special :)
daca vrei, iti pot da linkuri catre cateva povestiri scrise de mine, in romana.
 
editare povestire

Ma poate ajuta si pe mine cu editarea unor povestiri? Am trimis deja una, mi-a intrat pe site, iar la partea a doua mi-au raspuns ca trebuie editata. Din pacate, gasesc greu pe cineva care sa ma ajute.S e pare ca stiu mai putina engleza decat am crezut si sperat.
 
to return me over and his men of the type of margarine does not protect my wrist over my head and Thailand's of the second start to have going
 
Kurt Devon Lee played to my policy policy can't follow the policy content Fokker nobles breast what the day's date, as they tell lack of
 
incercare

feliciacosmina said:
Ma poate ajuta si pe mine cu editarea unor povestiri? Am trimis deja una, mi-a intrat pe site, iar la partea a doua mi-au raspuns ca trebuie editata. Din pacate, gasesc greu pe cineva care sa ma ajute.S e pare ca stiu mai putina engleza decat am crezut si sperat.
Incearca la pagina de editori, Dr. Vlad. Poate te ajuta.Oricum, vad ca aici sunt discutii vechi, antice si de demult. Oare romanii din afara nu stiu romaneste? Sau se ascund?
 
Back
Top