Romania!

hm, parca nu sunt multi romani aici, sau poate nu au chef sa scrie ceva?
 
He, he, cred că sunt o grămadă, cel puțin dacă sati să te uiți la unele nick-nameuri. Dar așa sunt românii, mai rușinoși atunci când e vorba de discuții în public.

Dacă nu te deranjează, Munachi, vroiam să te întreb ceva personal: cum ai ajuns să înveți limba română? Ai învățat singură sau ai avut la facultate cursuri de limba română? Deși avem Institutul Cultural Român prezent în multe țări din EU (în Germania sigur este), totuși limba română este destul de puțin răspândită și privită ca o limba exotică. Cu toate astea, se pare că este învățată acolo unde nici nu te gândești - spre exemplu - anul acesta olimpiada internațională de limba română a fost câștigată de o fată din Mongolia. Mi s-a părut chiar interesant să văd la olimpiadă chinezi, japonezi, arabi, etc care vorbeau limba română, și culmea - vorbeau mai corect decât un român autentic. :D

Te-ai gândit vreodată să vizitezi România? Eventual să vii și să stai pe aici un an, doi , să-ți iei un job aici și să "explorezi" modul de viață și cultura?
 
mr. D: Am studiat filologia română ca obiectul secundar la facultate, adică am învățat limba în cursuri universitare... Nu știu exact de ce am decis să studiez limba română... Am vrut să studiez limbi latine, și româna îmi parea cea mai exotică, poate... Am studiat și spaniolă și puțin portugheză... Am fost și în România de mai multe ori - de exemplu am studiat un semestru la universitatea din București... Mi-ar placea să mă întorc în România și să lucrez acolo, dar cred că nu este așa ușor să găsesc muncă acolo...

Feliciacosmina - dar acuma o să postez și pe românește, nu-i așa?
 
Chiar așa, haideți să mai scriem și pe aici, să mai dezmorțim topicul. :p

PS. Munachi, interesant cum ai învățat limba.
 
da, sa scriem (astazi nu am chef sa folosesc semnele diacritice, sunt prea obosita)...

la voi, stie cineva din familia sau prietenii ca scrieti aici pe literotica?
 
la voi, stie cineva din familia sau prietenii ca scrieti aici pe literotica?

Nu, categoric. :) Nu aș vrea să știe altcineva prea multe despre preferințele sau fanteziile mele sexuale.

Dar la tine? Știe cineva că intri pe literotica?
 
prietenul meu stie - de fapt ne-am cunoscut pe aicea. este bine, pt ca asa el deja stia mult despre preferintele mele sexuale cand ne-am intalnit... altcineva nu prea stie. un ex stie ca intru pe forum aici, pentru ca m-a vazut. din familia este posibil ca stie cineva daca a vazut site-ul pe computer, dar nu cred ca stie ca scriu si povestiri aicea sau ca intru des aicea...
 
la voi, stie cineva din familia sau prietenii ca scrieti aici pe literotica?

Prietena mea stie, dar mi-a interzis categoric sa ma masturbez cind sint pe site. De altfel mi-a zis ca numai ea are voie sa se joace cu pula mea si ca n-am voie sa ejaculez fara voia ei ... De fiecare data cind ejaculez inainte sa-mi dea ea voie, trebuie sa-i fac cadou o pereche de pantofi.
 
ei bine, daca asa iti place tie si ii place ei, atunci tot e bine...

am incercat sa-i sugerez prietenului meu sa-mi pedeapsa cand ma masturbez fara voie, dar el spune ca n-ar fi pedeapsa daca eu o sugerez.
 
buna seara!...e cineva pe-aici? nu reusesc sa ma descurc deloc in acest site,ma ajuta cineva?
 
@Munachi
Eu am scris in romaneste povestiri pe care le-am publicat in mai multe reviste acum vreo 10 ani. Am inceput sa scriu in engleza aici pe site mai mult ca sa vad daca ma descurc si daca as avea succes si in alta parte.
Mi-am schimbat complet stilul, in romaneste scriam ceva umoristic, am castigat si niste premii.
 
ei bine, si eu scriu intr-un stil diferit pe germana decat pe engleza - dar uneori traduc si povestirile mele, si atunci incep sa amestec stilul...
 
@Munachi
Ce zici, incercam sa scriem impreuna o povestire in romaneste? N-am mai scris impreuna cu cineva, si ar fi interesant sa scriu cu cineva care nu este vorbitor nativ de romana...
 
ar fi interesant... desi... nu am mult timp sa scriu... dar putem sa incercam, daca nu e o problema ca probabil am nevoie de mult timp ca sa scriu putin ceva...
 
favorite story topics ... ?

Doar curios, care sint genurile preferate de povesti pentru fiecare? pentru mine sint povestile in care barbatul e sub papuc si femeia e in control.
 
si pentru mine e lucrul opozitor, adica, povestirile in care barbatul este in control. mai ales la non-consent. (e clar, e doar o fantezie, nu e ceva care as vrea in realitate)
 
Grup, clar.

In doi stie toata lumea. Cu legat de pat, cu joc de forte, cu pozitii fanteziste...

Fantezie la mine inseamna cand intervine al treilea. Sau doi cu doi... Sau si mai multi. Exista doua povesti care mie mi se par definitorii aici: hard competition si 1960. Ce parere aveti despre ele ?
 
nu am citit... dar ai experienta la grup? sau este doar o fantezie pana acum?
 
Hmmm, spuneai ca ai citit. Cel putin povestea mea, cea cu Radu.
Despre experienta personala, destul de razleata, nu prea am ce spune.

Dar imaginatia e bogata :)
Si nu cred ca as putea scrie o poveste depsre sex unu la unu.
Ma gandesc ca nu multa lume ar citi-o.

Cum ramane, scriem ceva impreuna ?
Sau putem sa facem un "translation-joint-venture".
Eu va traduc povestirile in Ro, cine se baga pentru o retroversiune ?
 
Back
Top